Menopauza – najczęściej zadawane pytania

Menopauza - najczęściej zadawane pytania

Menopauza to termin określający ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. W dzisiejszej publikacji odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące klimakterium (okresu okołomenopauzalnego) i samej menopauzy. Zapraszamy do szczegółowej lektury.

W jakim wieku pojawia się menopauza?

Menopauza może pojawiać się w różnym wieku. Nie mniej jednak, w zdecydowanej większości przypadków, klimakterium rozpoczyna się w wieku około 40-tu – 50-ciu lat.

Jak objawia się okres okołomenopauzalny?

Lista objawów pojawiających się w czasie okresu okołomenopauzalnego może być bardzo długa. Najczęściej kobietom towarzyszą: uderzenia gorąca, nadmierne tycie, zimne poty, zmiany skórne, huśtawka nastrojów oraz problemy ze snem.

Czy menopauzie można zapobiec?

Nie, menopauza to zjawisko, które prędzej czy później dosięgnie każdą kobietę.

W jaki sposób łagodzić objawy menopauzy?

Objawy klimakterium i menopauzy łagodzić można w rozmaity sposób (w zależności od konkretnego symptomu). Uniwersalnym sposobem jest jednak prowadzenie zdrowego trybu życia (zdrowa dieta, aktywność fizyczna, brak używek itd.).

Czy menopauzę można leczyć?

Leczenie objawów możliwe jest tylko i wyłącznie w przypadku silnych zmian zachodzących w organizmie (wówczas, gdy wpływają one na jakość naszego funkcjonowania). Lekarz może zalecić kurację hormonalną, w celu unormowania poziomu niektórych hormonów.

Jak rozpoznać menopauzę?

Zarówno klimakterium, jak i menopauzę rozpoznać można przy wykorzystaniu specjalnych testów dostępnych w aptekach. Ich koszt nie jest większy niż kilkadziesiąt złotych. Rozpoznanie możliwe jest także przy realizacji badań o charakterze hormonalnym.

Co to jest przedwczesna menopauza?

Przedwczesna menopauza to zjawisko menopauzy mające miejsce w wieku mniejszym niż 40 lat.

Czy menopauza jest groźna dla zdrowia?

Objawy menopauzy mogą wpływać na jakość życia. Ponadto, w momencie kiedy nie będziemy ich leczyć/łagodzić, mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące menopauzy – zapraszamy do komentowania artykułu. Nasza redakcja postara się odpowiedzieć na każde z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *