Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy to choroba skóry, która dotyka około 20% dzieci. Znacznie częściej przypadłość tę diagnozuje się u chłopców. Wygląd trądziku niemowlęcego jest zbliżony do trądziku młodzieńczego.

Przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego

Medycyna nieustannie stara się określić przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego.

Za główną przyczynę uważa się zmiany hormonalne matki dziecka. Przetransportowane przez łożysko do płodu hormony przyczyniają się do nadmiernej produkcji łoju, co w rezultacie doprowadza do zatkania porów i wystąpienia wykwitów skórnych.

Inna teoria naukowców znajduję przyczynę w Malasezzia – drożdżach obecnych na skórze niemowląt.

Trądzik może być wywołany reakcją alergiczną na nieodpowiedni dobór kosmetyków lub złą częstotliwość higieny, a także podrażnienia mechaniczne (np. Przetarcia).

Trądzik niemowlęcy – kiedy się pojawia i ustępuje?

Trądzik niemowlęcy zazwyczaj objawia się już w drugim tygodniu życia. Może utrzymywać się przez kilka miesięcy (rzadko zdarza się by występował dłużej). Zazwyczaj w wieku 3 miesięcy nie ma już pozostałości po tym defekcie skórnym.

Trądzik niemowlęcy – leczenie

W przypadku, gdy zmiany skórne utrzymują się dłużej należy skonsultować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem. Być może zmiany mają inne podłoże i niezbędne będzie podjęcie leczenia.

W leczeniu trądziku rzadko stosuje się silne leki. Zdecydowanie częściej lekarz zapisuje płyny do higieny. Znacznie rzadziej stosuje się leczenie antybiotykami lub hormonami (tylko zaawansowane przypadki). Wyprysków nie należy wyciskać – może doprowadzić to do bolesnego stanu zapalnego.

Trądzik u dziecka w wieku 2-6 lat

W momencie kiedy dziecko ma 2 lub więcej lat i pojawia się trądzik, to jest to sytuacja niepokojąca. Produkcja sebum jest bowiem niewielka, więc przyczyna zazwyczaj ma inne podłoże. Należy bezwzględnie skonsultować to z dermatologiem, gdyż może oznaczać to poważne zmiany skórne wynikające z nieprawidłowości gospodarki hormonalnej dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *